Masáže jsou nejstarší formou terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkáně léčit zranění a zmírňovat bolesti a také stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. Máte možnost si vybrat z různých druhů masáží.

  1. Zdravotní masáže

 

  1. Krční páteř a její uvolnění

Krční páteř má velkou důležitost v jakémkoliv procesu léčení. Po téměř čtvrt století praxe můžeme konstatovat, že odblokování krční páteře okamžitě zlepší komunikaci mezi hlavou a solarem plexem, a tím i tok životní energie v člověku. Je tomu tak proto, že krční páteř je nejužším místem systému, v němž komunikuje hmotné s duchovním. Hmotu přitom zastupuje hlava a duchovno břicho. Jakýmsi kabelem mezi těmito dvěma póly je nerv Vagus. Když v sobě člověk dlouhodobě potlačuje silné emoce, můžou být i nenápadné, tak se tato nespotřebovaná emocionální energie usadí právě zde, na slabém místě v těle a vytvoří křeč (spasmus). Říkáme tomu, že vzniklo citové napětí.

Někdy se stává, že se tyto spasmy nedají uvolnit pouhou masáží. Proto jsme si vyvinuli metodu Dvou otázek, pomocí které pak spasmy okamžitě a jednou pro vždy zmizí.

Uvolnění krční páteře je velmi důležité u všech problémů s páteří a pohybovým systémem, u problémů se zažíváním, po úrazech, při srdečních potížích, například po infarktech. Dále velmi pomáhá v případě mozkové mrtvice, gynekologických problémů a neplodnosti, u mužů při problémech s prostatou, u degenerativních nemocí, u rakoviny a roztroušené sklerózy, nebo u cukrovky. Odblokovat krční páteř prospěje každému člověku

 

  1. Manuální lymfatická masáž

 

 

jemná masážní hmatová technika, jejímž cílem je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, případně odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Jedná se tedy o drenážní techniku, která nejen zlepšuje tok lymfy v těle, ale ovlivňuje i regeneraci vnitřních orgánů. Tělo se zbaví odpadních látek a dochází tak k celkové detoxikaci těla. Posílí se imunitní systém a nastává zlepšení i u chronických onemocnění a v některých případech dojde téměř k úplnému vyléčení. U této hmatové techniky se nepoužívají žádné oleje ani masážní emulze. Pomalou frekvencí a lehkým tlakem, které se skládají z velkoplošných, maloplošných, kruhovitých a spirálovitých hmatů a vychází se ze znalosti lymfatického systému, tak směřujeme odtok lymfy ke sběrným uzlinám. Celkové ošetření je velmi jemné, na kůži se nesmí vyvíjet tlak, aby se nepoškodily křehoučké lymfatické cévy.

Při lymfodrenáži se vždy postupuje z oblasti centrální směrem k periferii, a to po předchozím vyprázdnění regionálních uzlin.

 

Doporučení
Manuální lymfodrenáž by se měla podstoupit minimálně 2x do roka asi s 10-ti návštěvami. Na manuální lymfodrenáž by měl(a) mít klient(ka) spodní prádlo s volnou gumičkou, aby gumička neškrtila lymfatické uzliny, které hmatovou technikou uvolňujeme.

Indikace :   únava nohou a celého těla, otékání kotníků a celých končetin,celulitida,obezita, lipedém, bércový vřed, žilní a lymfatické otoky, postoperační a posttraumatické stavy

 

  1. Reflexní terapie ploskou nohy

 

Reflexní terapie ploskou nohy je stará metoda založená na poznatku, že na chodidle existuje množství bodů a plošek, které korespondují s jednotlivými orgány a částmi těla a to cestou nervových propojení.

Každou část lidského organismu lze ovlivňovat tlakem na různě velké plošky či body umístěné na plosce, prstech, nártech a v okolí kotníků, ale i na dlaních, hřbetech a prstech rukou. Tlakem nebo hlazením těchto reflexních plošek můžeme cíleně léčit příslušný orgán nebo část těla. Reflexní terapií dokážeme jednak stimulovat, pokud orgán pracuje nedostatečně a potřebuje dodat energii, nebo naopak uklidnit, je-li ve stavu akutního zánětu nebo bolesti.

Pro zajímavost je možné uvést, že stejného principu využívá akupresura (reflexní body jsou stimulovány intenzivním tlakem prstu) nebo akupunktura (reflexní body jsou stimulovány vpichem tenkých jehliček). Stimulace reflexních bodů vede k odstranění energetické nerovnováhy jednotlivých orgánů v těle a harmonizuje průtok energie v meridiánech – akupunkturních či energetických drahách.

 

Původ reflexní terapie

 

Reflexní terapie (reflexologie) je více než tisíc let stará asijská masáž, která se považuje za jednu z nejúčinnějších metod alternativní medicíny a samoléčby. Je založená na holistických principech a na předpokladu, že na koncích těla (chodidlech a rukou) se nacházejí nervová zakončení, která mají vztah k vnitřním orgánům. Podle reflexologie mají všechny orgány nebo části těla svoje reflexní místo (reflexní plošku) na chodidlech. Kromě chodidel můžeme reflexní plošky najít např. také na rukou, uších apod.

 

Jak to funguje – trocha anatomie

 

Každá část těla je zásobena nervy z jednoho míšního segmentu („kořenového okrsku“). Představte si to jako jeden kabel, který vede k více spotřebičům v jedné místnosti. Všechny orgány a tkáně v kořenovém okrsku jsou vzájemně ovlivňovány složitými nervovými reflexními vazbami. Dojde-li k poruše nebo onemocnění kteréhokoli orgánu v kořenovém okrsku (v naší pomyslné místnosti), snaží se organismus pomocí reflexních vazeb tuto poruchu či onemocnění ovlivnit. Dráždění v kterékoli tkáni vyvolá odezvu i v ostatních tkáních kořenového okrsku.

Reflexních změn na povrchu těla při postižení v hloubce uloženého orgánu je několik. Na kůži jsou to zóny zvýšené citlivosti a bolestivosti. Časté jsou změny v prokrvení kůže. Změny v podkožním vazivu se projevují mírným vtažením kůže a sníženou posunlivostí kůže proti spodině. Svalstvo v příslušném úseku je zpravidla bolestivé, napjaté a až křečovitě stažené.

 

 

Plosky nohou můžeme rozdělit na reflexní zóny

 

Na každé plosce je pět podélných zón, do každé zóny patři vždy jeden prst. Na vnitřním (palcovém) okraji chodidla začíná první zóna. Na vnějším (malíkovém) okraji končí pátá zóna. Palce, které představují hlavu, můžeme opět rozdělit na pět pomocných zón.

Princip vzájemného reflexního ovlivňování spočívá v tom, že například zóna 1 na levé polovině těla koresponduje se zónou 1 na plosce levé nohy. Zóna 3 levého chodidla odpovídá projekci zóny 3 levé poloviny těla atd.

Při určování jednotlivých reflexních plošek se vychází kromě jiného z rozdělení lidského těla na 10 podélných zón, které probíhají ve stejných vzdálenostech celým tělem od hlavy až po konečky prstů na nohách a na 3 horizontální zóny, které jsou ohraničené kosterním systémem těla a kostrou chodidla.

 

  1. Baňkování

Zmínky o využívání baněk, najdeme již ve starověké Číně a spoustě dalších koutů světa. Kromě uvolnění svalů a těla se baňkování využívalo i na léčbu různých onemocnění, například při obtížích se zažívacím systémem. Baňkování nebo-li vakuoterapie je založena na principu podtlaku, který vytvoříme přisátím speciálních baněk na kůži. Jak se podtlak tvoří, záleží na typu baňky, která se při baňkování použije. U nás jsou nejčastější baňky skleněné, plastové nebo silikonové. Baňkování je dobré zkombinovat s masáží nebo nějakou jinou terapií.

 

Princip baňkování

 

Baňky se přikládají buď lokálně na trigger points, akupresurní body či Headovy zóny nebo slouží pro masáž celého těla. Vytvořením podtlaku v baňce se dovnitř nasaje (uvnitř baňky vznikne jakoby kopeček) kůže, podkoží i povrchové svalstvo. Dojde k většímu a lepšímu prokrvení tkání i těla, a tím k uvolnění a regeneraci svalů, kloubů i vnitřních orgánů. Baňkování má výrazné detoxikační účinky a zbavuje tak tělo usazených odpadních látek, které působí negativně na pohybový aparát člověka. Pohyblivé masírování baňkami ovlivňuje tok lymfy, proto by se masáž měla provádět v jejím směru. Pod přitisknutou baňkou dochází vlivem vysokého podtlaku k popraskání vlásečnic, což může vést ke vzniku nebolestivé modřiny (lépe si to představit jako „cucflek“), která během několika hodin či dnů zmizí (jak rychle se modřina vstřebá je individuální). Baňkování příznivě ovlivňuje látkovou výměnu v těle, posiluje imunitu a působí analgeticky. Napomáhá také k odstranění  celulitidy v oblasti stehen a hýždí. Doba masáže je individuální a záleží na zdravotních problémech, které se snažíme eliminovat. Pro získání lepších a rychlejších účinků je dobré baňkování několikrát opakovat. Po baňkování je důležitá dezinfekce baněk!

 

Účinky baňkování

 

Pravidelné baňkování napomáhá při odstranění bolesti zad, hlavy, při migrénách, při bolestech celého pohybového aparátu, u tenisového lokte. Zmírňuje menstruační bolesti a ovlivňuje celulitidu. Při masáži zad v hrudní oblasti pomáhá od kašle, astmatu či dokonce i horečky. Celkově kvalitně ovlivňuje činnost vnitřních orgánů.

 

Kdy baňkování nepoužívat?

 

Baňkování není vhodné aplikovat u žen v těhotenství, u pacientů se špatnou srážlivostí krve (trombózy…), u onkologických pacientů, při horečnatých onemocnění nebo totálním vyčerpání organismu.
Po baňkování není vhodné chodit do solárií nebo vystavovat záda přímému slunečnímu záření. Důležité je doplnit tekutiny, protože při detoxikaci dochází i lehké dehydrataci. Dobré je mít po masáži už jen klidový režim.

 

  1. Těhotenské masáže

 

V dnešní době se masáže a relaxace stávají nezbytnou součástí našich životů. Bez nich bychom už někteří ani nemohli žít. Ta chvíle, kdy si lehneme a někdo se nám věnuje a zároveň tím uděláme něco pro svoje zdraví a když je navíc masáž v kombinaci s aromaterapií, to je teprve blaho.
Ale co masáže a těhotné ženy? Spousta „těhulek“ ani neví, že mohou na masáže chodit a spousta masérů/terapeutů se „bojí“ na ni “ sáhnout. Natožpak aby masáž v těhotenství byla kombinována s výše zmiňovanou aromaterapií.
Nelze to pochopit, od klientek vím, že mají v těhotenství problém najít salon/studio, kde provádějí těhotenské masáže nebo naopak tam kde docházejí do doby než otěhotní, se o ně už dále v tomto směru nepostarají…ale proč? Jen proto, že je těhotná? Těhotná přece se nerovná – nemocná.
V těhotenství jsou masáže i aromaterapie velice přínosným typem relaxace, ale také účinnou formou jak bojovat s bolestmi zad.
Masáže se sice provádějí velice jemně, oproti klasické masáži, jakmile už „těhulka“ nemůže ležet na bříšku, leží na boku, v případě většího bříška je vhodné použít těhotenský/kojící polštář, pro pohodlnější uvelebení se na boku a masírují se záda, šíje je pak lepší namasírovat v sedě nebo i s hrudníkem v leže na zádech, pokud to nečiní potíže.
V případě těhotenských masážích se nesmí vyvíjet přílišní tlak v oblasti beder a nesmí se dělat masáž akupresurní – tlaková po celém těle. V případě, že se masírují i nohy, nesmí se provádět reflexní masáž chodidel, chodidla je možno jen pohladit, lehce promnout, ale spousta těhotných dam, zvláště pokud jsou kypřejších tvarů už před otěhotněním, mají právě onu masáž plosek ráda, protože jsou enormně zatěžovány ve většině případů – ulehčit se nožce dá jen kvalitní botou. Ale bohužel pro „těhulky“ jsou na ploskách nohy umístěny reflexní body celého těla – taková orgánová mapa našeho těla a tato masáž by mohla způsobit předčasný porod, v rannějších stádiích i potrat.
Jinak se může masírovat s určitými ohledy vše, obzvláště příjemné je do masáže zahrnout i bříško, protože miminko již vše vnímá. Ale to už je jen takový příjemný bonus.
Co se týká využití aromaterapie v masážích u těhotných, tam je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože ne všechny silice se mohou použít.
Nikdy se nic nepokazí dřevitými silicemi a citrusy. Další indikace jiných olejů, je dle potíží a musí se volit velice s citem a znalostmi aromaterapie.
Aromaterapeutická masáž jak má být je navíc příjemným doplňkem při těhotenských masážích a může více umocnit zážitek z masáže a navíc o to více ulevit při případných bolestech zad i psychické zátěži….
Určitě za svoje spokojené klientky mohu masáže v těhotenství jen doporučit a nebát se a dopřát si tuto blahodárnou proceduru.

 

  1. Masáž lávovými kameny – dodá vám sílu a energii

 

Masáže lávovými kameny se praktikují již celá staletí. Největší historii mají v Číně a na Havajských ostrovech. Lávové kameny používané k masáži jsou oblé, jejich povrch je na dotek příjemný. Zahřívají se vodě a následně se kladou na specifické body lidského těla, aby v něm rozproudily zastydlou sílu.

 

Přínos masáže

 

Vyzkoušejte masáž lávovými kameny! Masáž lávovými kameny je za všech okolností, pro každého velmi příjemná. Všichni klienti, co masáže lávovými kameny vyzkoušeli, o ní mluví jen s nadšením a opěvují její přínos ke zlepšení fyzického i psychického stavu.

 

 

 

 

Co vědět?

 

Přiložením nahřátých kamenů prospěšné minerály obsažené v kamenech prostupují do těla. Nahřátými kameny se masírují i končetiny. Individuálně pro vás zvolená exotická aromaterapie prohloubí v rámci masáže lávovými kameny prožitek odpočinku. Masáží otevřete zablokované cesty životní energie ve Vašem těle. Načerpáte sílu a dobrou náladu.

 

Kdy je vhodná?

 

Pro odstranění stresu a tělesného napětí.

Pro stimulaci oběhu krve a lymfy.

Masáž lávovými kameny podporuje látkovou výměnu a detoxikaci.

Trápí Vás nespavost? I na to masáž lávovými kameny pomáhá!

Zbavte se konečně bolestí hlavy, kloubů, revmatismu a křečových žil!

 

  1. Medová masáž

 

Blahodárné očistné a revitalizující účinky medu znali dávno v historii již naši předci a moudře ho využívali téměř od nepaměti. V minulosti se med dokonce nacházel snad v každé domácí lékárničce díky své schopnosti účinně hubit bakterie a posilovat imunitu. Zajímavostí je, že díky těmto léčivým vlastnostem byl také považován za afrodiziakum a „elixír mládí”.

Má dezinfekční, protizánětlivé, regenerační, hydratační a výživné účinky na pokožku. Jeho léčebné účinky znali a hojně využívali jednak Číňané a Arabové, ale také někteří Egypťané. Přikládali ho například na různá poranění a kožní problémy, hojili jím popáleniny, omrzliny, proleženiny, vředová Kromě toho, že med působí pozitivně na organismus uvnitř, dokáže kladně ovlivňovat onemocnění kůže, vysušenou pokožku, popraskané a suché rty či různé kožní ekzémy.
Dnes se moderní kosmetika opět navrací k osvědčeným přírodním metodám, a díky tomu se med používá i ve výrobě kosmetických přípravků, ale také jako prostředek k přirozené detoxikaci, aktivaci a omlazení těla. Med také významně prospívá imunitnímu systému, protože dokáže z těla vyloučit i dlouhodobě nahromaděné odpadní látky a škodliviny pocházející ze znečištěného ovzduší, životního prostředí, nevhodných potravin, léků a z působení ostatních nežádoucích látek. Tyto toxiny se často usazují v tělesných tkáních v blízkosti páteře, což způsobuje vznik různých nemocí, mezi které patří především různé druhy alergií, únavy, časté chřipky, jaterní a ledvinové nemoci, žaludeční a střevní poruchy, plísňová onemocnění pokožky, chronická rýma či deprese a stresy. Proto se začal také využívat k masážím a ostatním detoxikačním a relaxačním procedurám.
Medová masáž se začala používat nejprve v Rusku, odkud se postupně rozšířila do celého světa. V současnosti se řadí k velmi oblíbeným masážím, protože kromě relaxace mysli i těla, přináší také jeho očistu.

 

Účinky medové masáže

 

Cílem každé masáže by měla být jednak fyzická, ale také, někdy především, psychická úleva od každodenního stresu, uvolnění a zklidnění mysli navozené příjemnou medovou vůní. Masáž by měla především přinést pozitivní účinky našemu tělu i mysli – nastartovat ozdravné procesy, zrelaxovat a zregenerovat organismus, prokysličit a pročistit buňky, povzbudit krevní oběh, snížit případné alergické projevy, navodit pocit uvolnění a přispět k vyrovnání energií v našem nitru.

 

Kdy je medová masáž vhodná?

Medová masáž představuje starobylé ošetření těla a pleti, jež pomocí medu a speciálních kompresních masérských hmatů očistí pokožku od choroboplodných zárodků, celkově ji prokrví a vyčistí zanesené póry. Masáž působí do hloubky a postupně odstraňuje nahromaděné škodlivé usazeniny a toxiny. Medová masáž může být také alternativní metodou v prevenci a léčbě některých civilizačních chorob, kam patří:

 

různé druhy alergií,

problémy se spánkem, nespavost,

artrózy,

revmatická onemocnění svalů a kloubů,

chronický únavový syndrom,

bolesti hlavy a migrény,

deprese,

žaludeční a střevní poruchy a časté pálení žáhy,

jaterní poruchy a choroby,

slabost ledvin,

poruchy slinivky břišní,

plísňová onemocnění střev,

chronické rýmy a choroby vedlejších dutin,

potíže krevního oběhu,

poruchy potence a neplodnost,

menstruační potíže,

celkové oslabení imunity organismu a vitality, snížení výkonnosti

 

Ženy trpící celulitidou navíc jistě ocení pravidelnou medovou masáž stehen a hýždí, jež mimo jiné napomáhá k viditelnému úbytku celulitidy.

 

Principy a techniky medové masáže

 

Tato masážní technika se provádí na zádech, protože se jedná o rozsáhlou plochu, kde je zde soustředěno velké množství reflexních zón, díky kterým se z těla odvede nejvíce škodlivin. Medovou masáž je možno vykonávat i na dalších částech těla.
Na začátku masáže jsou z pokožky nejprve odstraněny odumřelé buňky, nejčastěji pomocí peelingu. Odstraní se tak veškeré nečistoty a mastnota. Poté se masírované oblasti v dostatečné vrstvě polijí teplým medem, jenž je následně vmasírován do pokožky. Reflexními masážními hmaty se aktivuje funkce, která přispívá k vylučování škodlivin, které pokožkou vycházejí ven z těla.  Po několika minutách začne med houstnout a tmavnout, což značí uvolňování škodlivých látek.
Med smíchaný s toxiny se postupně promění v bělavě šedou hmotu, která zůstává na povrchu pokožky a obsahuje škodlivé látky vyloučené díky masáži z těla ven. Tato hmota se na závěr procedury z kůže odstraní.
Správně provedená jemná masážní technika aktivuje vegetativní nervový systém a celkový krevní oběh. Díky vysokému podílu příznivých složek, které med obsahuje, se pravidelnou medovou masáží také regenerují vnitřní orgány těla.
Po masáži se budete cítit lehce, příjemně uvolněně a mírně unaveně. Vaše pokožka bude jemná, hladká, hydratovaná a provoněná medem. Pro podpoření účinku masáže se doporučuje bezprostředně po ní nemýt ošetřenou pokožku mýdlem, ale pouze čistou vodou.

Preventivně bychom měli medovou masáž absolvovat zhruba jedenkrát měsíčně, v případě mírných obtíží jednou za dva týdny, a při akutních zdravotních problémech je vhodné masáž podstoupit jedenkrát týdně.

Po medové masáži se u pacientů velmi často objevují nežádoucí, avšak krátkodobé a rozhodně ne závažné, doprovodné reakce, jež naopak značí správné a účinné provedení a působení masáže. Slouží jako důkaz toho, že se v těle probudila žádoucí aktivita a ozdravné procesy, že se organismus pročišťuje a škodliviny odcházejí z těla ven. K nejčastějším projevům patří drobné vyrážky, které se objevují v podobě malých pupínků nebo drobných začervenalých skvrn. K dalším reakcím patří příjemná únava nebo mírné bolesti hlavy.

Medová masážní technika je vhodná téměř pro každého, zejména pro často stonající jedince se špatným imunitním systémem a tělem zaneseným škodlivinami, kteří potřebují povzbudit a posílit oslabený organismus.

 

 

  1. Antistresová masáž hlavy

 

Tato masáž je určena zejména těm, kteří potřebují celkově:

zpomalit, zklidnit, vydechnout všechny starosti, stresy, negace a znovu nadechnout klid, pohodu, optimismus a chuť do života.

Hlava je velice citlivé a strategické místo na těle. Je doslova prodchnuta nervovými receptory, skrze které působíme na celou centrální nervovou soustavu. Masáž hlavy uvolní také energetické bloky na hlavě, které často vznikají právě v důsledku stresu a napětí.

Indická antistresová masáž hlavy má také veliký kosmetický účinek. Náš obličej odráží nálady a emoce. Stres a napětí může mít na náš vzhled ničivý dopad, svaly se stahují a napínají, což způsobuje strnulý výraz. Masáž toto napětí uvolňuje a výraz ve tváři se změkčí a uvolní.